امروزه با پیشرفت تکنولوژی،هوشمند سازی ساختمان تحولی عظیم در صنعت ساختمان سازی به شمار می رود. هوشمند سازی فرآیندی است که در آن ساختمان مجهز به سیستم هایی نظیر درب و پنجره های هوشمند،لامپ های نوری هوشمند ، سیستم های سرمایش و گرمایشی ، سیستم اطفاء حریق و تجهیزات صوتی تصویری هوشمند می شوند.از مهم ترین ویژگی های ساختمان های هوشمند می توان به سیستم های امنیتی بسیار قدرتمند نیز اشاره نمود.

سیستم های حفاظتی ساختمان هوشمند
سیستم های حفاظتی ساختمان هوشمند

سیستم های امنیتی و حفاظتی در ساختمان هوشمند

یکی از اصلی ترین و مهم ترین بخش هایی که در ساختمان هوشمند دیده می شود سیستم درب هوشمند می باشد. درب های هوشمند معمولا به یک سیستم ورودی هوشمند و دوربین های امنیتی مجهز شده اند. کنترل شرایط امنیتی با استفاده از اتصال سیستم های امنیتی به تلفن همراه صاحب خانه را قادر می سازد تا به سادگی نظارت کامل را از راه دور بر ساختمان داشته باشد .

مورد بعدی در بحث هوشمند سازی ساختمان ،استفاده از انواع دوربین های مدار بسته هوشمند می باشد. سیستم های امنیتی در یک ساختمان هوشمند ترکیبی از دوربین های مداربسته ، آژیر و سنسورها می باشد .سیستم سنسورهای امنیتی در یک ساختمان از وجود یا عدم وجود افراد خبر می دهند و همچنین شکستن شیشه های ساختمان را شناسایی می کنند.

سیستم امنیتی ساختمان هوشمند
سیستم امنیتی ساختمان هوشمند

سناریو سیستم های حفاظتی هوشمند در هنگام مسافرت

زمانی که تصمیم به سفر می کنید با راه اندازی سیستم سناریوی هوشمند با خیال راحت می توانید سفر خود را شروع کنید.سیستم های امنیتی شما مجموعی از کارهایی که قبلا برنامه ریزی کرده اید را انجام میدهند.مثلا با دادن برنامه مشخص در طول شبانه روز به راحتی چراغ های ساختمان را روشن و خاموش میکنید.پرده ها به صورت هوشمند باز و بسته می شوند.و حتی زمانی که زنگ ساختمان شما را می زنند به راحتی می توانید با گوشی تلفن همراه خود پاسخگو باشید ،بدون اینکه کسی متوجه عدم حضور شما در منزل شود.

ویژگی سیستم های حفاظتی در ساختمان هوشمند

۱- قابلیت برنامه ریزی : این سیستم ها دارای قابلیت کنترل و برنامه ریزی بسیار دقیقی هستند. به عنوان مثال در زمان سفر می توان تنظیمات خاصی را برای ساختمان هوشمند در نظر گرفت.
۲- اطلاع رسانی ورود اشخاص غیر مجاز به داخل ساختمان
۳- شبیه سازی وجود شما در ساختمان هنگامی که حضور ندارید. به عنوان مثال روشن و خاموش شدن چراغ ها یا وسایل صوتی و تصویری در زمان مشخص
۴- فعال شدن سیستم های اطفاء حریق در زمان بروز آتش سوزی های احتمالی
۵- ارسال کلیه اطلاعات به صاحب خانه از طرق مختلف مانند ارسال اطلاعات روی تلفن همراه
۶- امکان فعال سازی و غیرفعال نمودن سیستم های امنیتی به سادگی با استفاده از ورود کد و یا استفاده از کارت های مخصوص در زمان ورود به ساختمان
۷- استفاده از باطری های پشتیبان که در زمان بروز قطعی برق می تواند سیستم های امنیتی را فعال نگه دارد.
۸- برخی از انواع سیستم های امنیتی در هوشمندسازی ساختمان این قابلیت را به صاحب خانه می دهد که زون بندی های مختلفی را تعیین نموده و برنامه ریزی های خاصی برای هر یک از زون های ساختمان در نظر بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *