شهر هوشمند مفهومی است که در چند سال اخیر بطور گسترده‎ای در بین محققان رواج پیدا کرده است. در شهر هوشمند از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای بهبود کیفیت خدمات شهری بطور گسترده‎ای استفاده می‎شود. امّا باید توجه داشت که برای شناخت بهتر باید به ویژگی های شهر هوشمند توجه کرد.

ویژگی های شهر هوشمند
ویژگی های شهر هوشمند

اهدافی که برای شهرهای هوشمند عنوان می‎گردند، همگی کلّی هستند. برای اینکه بتوانیم به درک درستی از ویژگی‎های یک شهر هوشمند دست یابیم نیاز به بازتعریف خصوصیات چنین شهرهایی داریم.

جایگاه شهرهای هوشمند

با توسعه و گسترش شهرها، نیاز به هوشمندسازی شهرها به صورت جدّی احساس می‎شود. شهرهای هوشمند یکی از فاکتورهای مهم در توسعه و رشد کشورها در حال حاضر و دهه‎های آینده محسوب می‎شوند. بنابراین کشورهای صنعتی چندین سال است که به دنبال اجرای پروژه‎های هوشمندسازی در سطح شهرهای بزرگ خود می‎باشند.

سیستمهای حمل و نقل هوشمند، سطل زباله‎های هوشمند، سلامت الکترونیک، استفاده از ربات‎ها، سیستم‎های کنترل ترافیک هوشمند و… از مهمترین بخش‎هایی هستند که در یک شهر هوشمند بایستی پیاده‎سازی و اجرا گردند.

جایگاه اینترنت اشیا در توسعه شهرهای هوشمند

اینترنت اشیا، مهندسی داده، داده‎های حجیم، یادگیری ماشین و تکنولوژی‎های ارتباطی نظیر ۵G از مهمترین فناوری‎هایی هستند که در ایجاد یک شهر هوشمند تاثیرگذار خواهند بود.

ویژگی‎های شهر هوشمند با کمک فناوری‎های مدرن تحقق خواهد یافت. بنابراین مدیران شهری برای تحقق اسمارت سیتی‎ها بایستی به دنبال استفاده فراگیر از این فناوری‎ها باشند.

بارزترین ویژگی های شهر هوشمند

یک شهر هوشمند بایستی ویژگی های خاصی را داشته باشد. اطلاعات نقش اساسی در هوشمندسازی شهرها خواهد داشت. این اطلاعات با کمک زیرساخت‎های ارتباطی، انتقال می‎یابند. دسترسی آزاد و ایمن به اطلاعات یکی از مهمترین خصیصه‎های Smart City ها می‎باشد.

یک شهر هوشمند، یک شهر سبز خواهد بود. رعایت مسائل زیست محیطی در شهرهای آینده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. کاهش رفتارهای مخرب انسان به کمک تکنولوژی اینترنت اشیا و هوشمندسازی محیط در شهرهای هوشمند تحقق خواهد یافت.

بهینه سازی و کاهش هزینه‎ها یکی دیگر از ویژگی های شهر های هوشمند آینده خواهد بود. با کمک مهندسی داده و دانش می‎توان به مدل‎سازی اطلاعات پرداخت. با کمک این مدل ها، امکان استخراج الگوهای مناسب برای پیش‎بینی شرایط شهری بوجود خواهد آمد. بدون تردید می‎توان داده و اطلاعات را عامل موفقیت اینترنت اشیا و شهرهای هوشمند دانست.

مهمترین اهداف شهرهای هوشمند

هدف نهایی یک شهر هوشمند، ارائه خدمات هوشمند در کلیه قسمت‎های یک شهر می‎باشد. نگاهی به پروژه‎های شهرهای هوشمند در جهان نشان می‎دهد که دولت و شهرداری ها اهداف مختلفی را برای خود تعیین می‎کنند. مهمترین این اهداف عبارتند از:

 1. کاهش کربن در سطح شهرها
 2. دستیابی به بهره‎وری در مصرف انرژی
 3. هوشمندسازی قسمت‎های مختلف با کمک فناوری اطلاعات و ارتباطات
 4. افزایش کیفیت زندگی
 5. بهبود فضای سبز درون شهری
 6. توسعه زیرساخت‎های شهری
 7. دستیابی به رشد اقتصادی
 8. توسعه پایدار جوامع
 9. بهبود سازگاری در بین اقشار مختلف یک جامعه
 10. تکامل شهرها به صورت منظم و مستمر

معیارهای شهرهای هوشمند

برای اینکه بتوانیم شهری را هوشمند بنامیم نیاز به تعدادی معیار برای سنجش داریم. معیارهای زیر بعنوان مهمترین شاخص‎های هوشمندی شهرها محسوب می‎شوند:

 • اقتصاد هوشمند(Smart Economy)
 • حمل و نقل هوشمند(Smart Mobility)
 • محیط هوشمند(Smart Environment)
 • مردم هوشمند(Smart People)
 • زندگی هوشمند(Smart Life)
 • حکمرانی هوشمند(Smart Governance)

البته معیارهای فوق بصورت مستمر در حال تکامل و افزایش هستند.

بسیاری از کارشناسان هوشمندسازی معتقدند شهر هوشمند یک سستم بزرگ می‎باشد که از تعداد زیادی زیرسیستم هوشمند تشکیل شده است. یکپارچه سازی و هماهنگی بین این زیرسیستم‎های هوشمند از اهمیت بسیاری برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *