اصلاح اینترنت اشیا بیش از پانزده سال است که به عموم  معرفی شده است به هر حال با وجود  تلاش های گروه های تحقیقاتی و ابداعیات شهری ، هنوز که  هنوز هست این امکان پذیر نمی باشد  می گویند که اینتذنت اشیا برای ماست .این عمدتا به دلیل این واقعیت  است که معماری اینترنت اشیا هنوز به روشنی تعریف نشده است و هیچ شرایط رایجی برای پروتکلها و استاندارد ها برای همه اجزاری اینترنت اشیا تعریف نشده است  .

جایگاه اینترنت اشیا
جایگاه اینترنت اشیا

اینترنت اشیا  پیش بینی صدها یا هزاران دستگاه پایان یا سنجش، محرک ، پردازش و قابلیت های ارتباطی قادر به وصل شدن به اینترنت می باشند  این دستگاهها می توانند بطور مستقیم و با استفاده از  فن آوری نسل دو سه  اینترنت  به تلفن همراه  وصل شوند و حتی فراتر از نسل پنجم یا آنها می توانند  از طریق اتصال به یک دروازه تشکیل یک  شبکه  محلی دهند  .

دسترسی شبکه ای
دسترسی شبکه ای

اینترنت اشیا یک اصطلاح مورد استفاده برای موج عظیمی از نو آوری در صنایع است ، ولی در حال حاضر در مراکز شهری محیط های شهری ، محیط های خانگی و همچنین برای افراد باید قابل استفاده قرار گیرد . انگیزه اصلی ما ایجاد یک بستر تست برای اینترنت اشیا که در آن تست پروتکل ارتباطات انجام شود بود و همچنین برنامه های کاربدی نو آورانه که می تواند به وسعت حالات بپردازد.

در زیر به می خواهیم بطور مختصر به  بررسی پروتکل های مورد استفاده در اینترنت اشیا بپردازیم :

۱٫COAP

پروتکل محدود نرم افزار (کپا) درخواست همزمان پاسخ لایه کاربردی است که توسط مهندسی اینترنت  طراحی شده است . comfirmable یک پیام درخواست است که نیاز به اذعان دادرد . پاسخ می تواند هم  همزمان فرستاده شود  (در ای سی کا ) یا در صورت نیاز بیشتر زمان محاسباتی ، می توان آن را غیر همزمان با ارسال یک پیام جداگانه فرستاد .

پروتکل COAP
پروتکل COAP

۲٫ MQTT

حمل و نقل تله متری پیام صف توسط (آی بی ام ) و با اهداف بسیار سبک وزن و ارتباطات (M2M)  منتشر شد.  آن یک انتشار ناهمزمان است که پرتکل مشترک  قابل اجرا بر روی پشته (TCP) زا از بالا پشتیبانی میکند .

پروتکل MQTT
پروتکل MQTT

۳٫ XMPP

توسعه پیام  رسانی و پروتکل (XMPP) برای چت و تبادل پیام  طراحی شده بود . آن را بیش از  یک دهه پیش با (IETF) استاندارد سازی کردند ، در نتیجه به استفاده از این پروتکل اثبات شده است در سراسر اینترنت بطور گستزده ای پرداختند به حال بودن  پروتکل های قدیمی آن منجبر  به ارایه کوتاه  خدمات مورد نیاز برای برخی از داده های جدید ناشی از برنامه های کاربردی می باشد

پروتکل XMPP
پروتکل XMPP

 

خدمات آرام

انتقال بازنمودی دولت واقعا یک پروتکل نیست اما معماری این سبک برای اولین بار توسط روی فیلدینگ(Roy Thomas Fielding) در سال ( ۲۰۰۰۰) معرفی شد و آن را بطور گسترده ای مورد استفاده قرار دادند

 

 

 

 

یک دیدگاه 1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *